Kad Ekadašio pasninkas niekaip nesusijęs su ajurveda, paaiškinome Ajurvedos mitai: ekadašis ir ajurveda straipsnyje bei jo naudą aptarėme Ekadašis pagal došas ir jo nauda straipsnyje, bet ir pačio Ekadašio mitų yra gana daug, todėl mitų tematiką tęsiame būtent gan populiariais mitais apie šį vedinį religinį pasninką.

TAIGI 10 EKADAŠIO MITŲ

1. "Ekadašio pasninkas būtinai turi būti griežtas: tik su vandeniu arba dar geriau sausai" – išties per Ekadašį pasninkauti galima kaip tik norite, svarbiausia: vengti grūdinių ir ankštinių produktų. Reikia pasninkauti pagal savo galimybes: kai kuriems tinka pasninkauti tik su vandeniu, kažkam su vaisiais, o kažkam sunku pragyventi bent dieną be duonos ar net ir mėsos. Pasninkas turi būti išbandymas (kitaip tai ir ne pasninkas visai), bet ahimsos principo, ar kalbant lietuviškai, smurto vengimo, savo kūno bei proto atžvilgiu taip pat nieks neatšaukė. Galų gale, pasninkauti sausai, net be vandens – tai nėra aukščiausias Ekadašio tikslas.

2. "Jeigu tu praleidai Ekadaši, tai viskas, pasaulio pabaiga, eisi į pragarą" – leidžiama pasninkauti sekančią dieną, jeigu jūs, pavyzdžiui, pamiršote, kad šiandien Ekadašis. Taisyklės tos pačios. Nepamirškite, kad svarbiausia Ekadašio laikymęsi – tai tikslų švarumas ir aktyvi dvasinė praktika pasninko dieną.

3. "Per Ekadašį negalima valgyti grikių" – pirmiausia, visais vaišnavų laikais (nuo kurių ir prasidėjo Ekadašio pasninko laikymosi tradicija) grikius valgė pasninko dienomis. Antra, atsiverčiame Vikipediją ir skaitome, kad grikiai yra rūgtinių šeimos bei grikių genties, o ne grūdinių ar ankštinių šeimos. Ten pat galime rasti, kad jie priklauso "pseudogrūdų" grupei. Tai reiškia, kad grikis – ne grūdas, ir per Ekadašį juos valgyti galima.

4. "Per Ekadašį negalima valgyti burnočio, čija (ispaninio šalavijo) ir kynvos (bolyvinė balanda) sėklų" – vėl gi atsiverčiame Vikipediją ir skaitome, kad tai "pseudogrūdai". Reiškia, galima.

5. "Per Ekadašį negalima valgyti sezamo" – įvairovės dėlei čia paimkime ne mokslinį, o religinį argumentą. Senoviniame vaišnavų traktate "Hari-bhakti-vilasa", kur reglamentuojamos visos Ekadašio laikymosi taisyklės, sakoma: "Septynios maisto rūšys, kurios nepažeidžia Ekadašio: 1) vaisiai ir daržovės; 2) sezamas; 3) pienas; 4) vanduo; 5) ghi lydytas sviestas; 6) pančagavja (5 iš karvės gaunami produktai); 7) oras. Kaip sakoma – šachas ir matas, sezamas ir oras per Ekadašį leidžiami! Valio!

6. "Per Ekadašį negalima valgyti morkų / baklažanų / dar kokių nors daržovių" – mielieji, egzistuoja du Ekadašio laikymosi standartai. Pavadinkime juos "paprastas" ir "griežtas". Paprastojo atveju jūs tiesiog atsisakote grūdinių ir ankštinių vartojimo. Ir viskas!
Galite drąsiai valgyti visa kita: bet kokias daržoves, vaisius, bulves, grikius, pieno produktus, ir tuo pačiu miegoti ramia sąžine.

O kas gi tas "griežtas" standartas?
Pirmiausia jis skirtas tiems, kas gyvena vienuolio gyvenimą ir/arba tarnauja šventykloje. Vienuoliams bei šventyklos patarnautojams visada ir visur standartai griežtesni, negu paprastiems mirtingiesiems.

Jeigu jūs norite laikytis griežto Ekadašio, tada atsisakykite: pomidorų, morkų, burokėlių, baklažanų, kopūstų, paprikos, grybų, granatų, arbūzo, meliono, kokoso, bet kokių sėklų, bet kokių žalumynų, bet kokių prieskonių ir dar daug visko .
Išties, produktų tiek daug, kad tada jau geriau pasninkauti vien su vandeniu ar sausai, kad netyčia nesuvalgytumėte ko nors uždrausto griežtais standartais. Paprastiems žmonėms būtinybės laikytis šio standarto tikrai nėra.

7. "Per Ekadašį negalima valgyti medaus" – laikantis griežtų standartų, išties negalima, o paprasto standarto atveju galima. Jūs esate prieš medų per Ekadašį? Gerai, tada atsisakykite, kaip jau minėjome, pomidorų, morkų, burokėlių, žalumynų, druskos ir t.t. Beje, patarimas tiems, kas pasninko metu kenčia nuo galvos skausmų – išgerkite šilto vandens su medumi : jums pasidarys geriau. Galvos skausmai pasninko metu atsiranda dėl organizmo intoksikacijos. Pagrindinė rekomendacija tokiems žmonėms kiekvienai dienai – gerkite daugiau vandens ir valgykite daugiau skaidulų.

8. "Per Ekadašį kiekvienas turi būdrauti (nemiegoti) visą naktį" – pagal griežtą standartą išties rekomenduojama būdrauti iki kitos dienos ryto. Ir ne tiesiog nemiegoti, prasukinėjant Facebook ar Instagram juostas gulint šiltoje lovoje, o visą naktį skaityti šventraščius, melstis ir kartoti šventus Dievo vardus .

Vėl gi, tai griežtas šventyklų standartas, kurio laikytis jums nėra būtinybės – tik jei norite. Paprastiems žmonėms yra tik vienas Ekadašis, kai išties svarbu visą naktį nemiegoti, o taip pat net ir pasninkauti net be vandens – tai Pandava Nirdžala Ekadaši.

9. "Ekadašis – dieviška diena, ir jei šią dieną sugalvoti kažkokį norą ir laikytis pasninko, tai jis būtinai išsipildys" – nereiktų pasninkauti Ekadašio dieną su tikslu, kad jums padidintų atlyginimą ar atjotų princas ant balto žirgo . Tai įžeidimas šios šventos ir švarios dienos atžvilgiu.

Ekadašis - tai Dievo diena ir atsisakymo nuo žemiškų norų ir malonumų diena. Bet jūs galite drąsiai pasninkauti dėl kažkieno gerovės: pavyzdžiui, laikytis pasninko dėl savo vaiko apsaugos, dėl artimo giminaičio sveikatos ar dėl bendros savo šeimos gerovės.

10. "Ekadašis – labai bloga diena bet kokiems žemiškiems reikalams, bet koks kažko pradėjimas ar svarbūs reikalai pasmerkti nesėkmei, todėl lieka tik užsiimti dvasine praktika" – nesąmonė, nesąmonė ir dar kartą nesąmonė.

Žvelgiant iš vedinės astrologijos pozicijų, Ekadaši-tithi yra viena geriausių mėnulio dienų. Ji priklauso "Nanda" kategorijai, kas reiškia "džiaugsmas" arba "klestėjimas" . Reiktų pasakyti dar daugiau – tai palanki diena net kirpimuisi ar manikiūrui, bet tik tiems, kurie nesilaiko šią dieną pasninko.

Todėl nenustebkite, kad kokia programėlė gali rodyti kai kurias Ekadašio dienas kaip palankias kirpimuisi ar manikiūrui. Kai kurias – todėl, kad be mėnulio dienų, programėlės skaičiuoja dar 11 astrologinių faktorių.


Sėkmingų jums visiems Ekadašių!


Ir pabaigai.

Nepaisant to, kad šiame straipsnyje tikimės labai aiškiai išdėstėme pasninko apribojimus, priklausomai nuo to, kiek griežtai jūs nusprendėte laikytis šio pasninko, mes kviečiame bet kokiu atveju apriboti savo pojūčių patenkinimą (net galimą vizitą į kirpyklą, pavyzdžiui) ir išnaudoti šią dieną dvasinei praktikai ir šventraščių studijavimui.