Šiandien pakalbėkime apie Ekadašį ir jo pasninko tipus, bei kokiai došai koks tinka. O taip pat ir kokia gi nauda laikytis Ekadašio pasninko (jei negirdėjote tokio, rasite apie jį informaciją mūsų puslapyje).

Ekadašio pasninko tipai:
1. Pilnas pasninkas.
Tai atsisakymas tiek maisto, tiek vandens, sausas badavimas. Jis tęsiasi nuo Ekadašio pasninko dienos aušros iki kitos dienos aušros. Tokio pobūdžio pasninko laikytis gali tik visiškai sveiki žmonės, be to pradžioje su patyrusio ajurvedos specialisto, jogos meistro ar bent žmogaus, ilgą laiką praktikuojančio tokio pobūdžio pasninką priežiūra. Ajurveda tokį pasninką rekomenduoja sveikiems Kapha konstitucijos tipo žmonėms. Pita tipo konstitucijai toks pasninkas jau nelabai tinka, o Vatą konstitucijos žmogui šis pasninkas išvis sukels sveikatos problemas.

2. Pasninkas su vandeniu.
Šiuo atveju leidžiama vartoti vandenį. Rekomendacijos tos pačios kaip ir sausam pasninkui.

3. Pasninkas su vaisiais.
Pasninko dieną galima valgyti vaisius. Tokio pobūdžio pasninkas tiks Kapha ir Pita konstitucijoms, bet tik per vasaros karščius. Vata tipui jis taip pat nerekomenduojamas.

4. Pasninkas atsisakant grūdinių ir ankštinių produktų.
Ekadašio dieną nevartojami ankštiniai ir grūdiniai produktai bei patiekalai iš jų. Šis pasninkas tinka visų trijų došų atstovams.

? Kas tie grūdiniai ir ankštiniai?
Tai tokie produktai kaip ryžiai, kviečiai, kukurūzai, žirniai, soja ir t.t.
Valgyti rekomenduotina tik vieną kartą, po vidurdienio arba vakarop. Protingą maisto kiekį.

Kokie produktai leidžiami (kurie nesugadina ir nenutraukia pasninko):
• Daržovės
• Vaisiai
• Sezamas
• Pienas ir pieno produktai
• Lydytas Ghi sviestas
• Grikiai
• Šakninės daržovės (tame tarpe ir bulvės)
• Vaistai

Produktai, kurių negalima vartoti per Ekadašį:

• Ankštinių: žirnių, avinžirnių, pupelių, pupų ir bet kokių produktų, pagamintų iš ankštinių (tofu, kakava).
• Grūdų ir produktų iš jų: avižos, makaronai, manai, ryžiai, kukurūzai, o taip pat miltų iš ankštinių ar grūdų (ryžių, avinžirnių, lešių)
• Asafetidos prieskonių (jei ji sumaišyta su miltais, o ne pavyzdžiui su ožrage)
• Aliejų: kukurūzų, sojos
• Medaus (jei laikotės griežto pasninko varianto, nes bitės galėjo medų nešti ir iš grūdinių ar ankštinių augalų).

! Maisto gaminimas per Ekadašį turi atitikti mūsų kūno konstituciją.

Po Ekadašio pasninko, būtina jį nutraukti 2,5 valandų laikotarpyje po saulės patekėjimo sekančią dieną. Pasninkas nutraukiamas nedideliu to maisto, kurio buvo atsisakyta, kiekiu. Pavyzdžiui, suvalgant sausainį.

Ką suteikia Ekadašio pasninko laikymasis?

Ekadašio pasninko gali laikytis tiek tikintieji, tiek ir netikintys žmonės, o jo rezultatas vistiek bus teigiamas bei dorybingas.

Ekadašis - tai puiki galimybė apsivalyti dvasiniame ir fiziniame lygyje.
Bet koks pasninkas – tai savanoriškas atitinkamų maisto produktų ar visiškas maisto atsisakymas atitinkamam laikotarpiui (badavimas)..

*Kas vyksta fiziniame lygyje, aptarsime kituose straipsniuose.

Pasninkas suteikia mums galimybę pakilti virš materialumo ir pajusti materialaus egzistavimo netobulumą.

Be to, mes patys įveikiame savo trauką malonumams (kalbama apie mėgavimąsi maistu) pasninko metu ir tai padeda prasiskverbti dvasiniam žmogaus pradui, vietoje fizinio.

Pasninkas pripildo sielą. Ir čia pasitenkinimas aplankys kiekvieną žmogų, nes kiekvieno mūsų siela švyti labiau, kai mūsų dėmesys nukreiptas ne į materialius dalykus (šiuo atveju, kaip įprasta, į maistą), o į traukos jiems įveikimą.

Jei prie to pridėsime jūsų dėmesio nukreipimą į dieviškumą, tai vienareikšmiškai tokio susilaikymo iš vienos pusės ir pakylėjimo iš kitos pusės, efektas bus jums akivaizdus dar iki pasibaigiant Ekadašio pasninkui.

Tikinčiam žmogui Ekadašio pasninkas - pirmiausia yra priartėjimas prie Dievo Višnu formos. Tai ir šventų Dievo vardų kartojimas ir jo pagerbimas, nusilenkimai jam. Kiekvienas Ekadašis turi savo istoriją ir kiekvienas yra brangus Dievui. Pasninko laikymasis vedinėje tradicijoje sumažina nepalankią karmą ir suteikia sveikatos, ne tik pačiam tikinčiąjam, bet ir visai jo šeimai.

Tai patarnavimo Dievui diena, su švariu kūnu.
Du kartus mėnesyje, tokiu būdu, mes galime sustoti ir pasirūpinti savo siela ir kūnu.