Lydytas karvės sviestas arba kitaip vadinamas Ghi – stebinanti ir unikali substancija, kuri daugelyje kultūrų yra gerumo ir meilės, dvasinės švaros bei net pačio gyvenimo simbolis. Paminėjimus apie šventą Ghi sviesto prigimtį dideliu kiekiu atrandame viename seniausių Rigvedos tekstų, kurie manoma yra parašyti 1500-2000 m.pr.m.e. Iš jo mes sužinome, kad būtent lydytas sviestas buvo naudojamas ritualiniaims tikslams, laidojimo ceremonijoms ir kaip brangiausia auka – ypatingai ugnies dievui Agni. Senoviniuose indiškuose tekstuose Ghi vadinamas „dievų liežuviu“ ir „nemirtingumo centru“. Neatsitiktinai šiuolaikinėje Indijoje ir plačiau už jos ribų žinoma istorija apie tai, kaip dievas Krišna, savo žemiškojo įsikūnijimo laikotarpiu, vogė šį sviestą.

Dar viena sena mitologinė legenda pasakoja apie tai, kad žymusis nemirtingumo nektaras (amrita) atsirado plakant Pieno vandenyną. Indiškame istoriniame epe „Mahabharata“ kalbama, kad būtent iš Ghi sviesto tėkmių atsiranda visi materialūs pasauliai. Mintis, kad pienas ir sviestas yra vertingiausi produktai, artima ir suprantama beveik kiekvienam žmogui, juk pirmiausia, ką mes gauname iš gėrybių, kai ateiname į šį pasaulį, tai būtent pienas, kuris nuo gimimo yra natūralaus mitybos raciono dalis. Remiantis Ajurveda, karvės pienas – tai dieviškas nektaras, kuris sveikatina visą žmogiškąjį organizmą, o lydytas Ghi sviestas, kaip jo ypatinga ir galutinė substancija koncentruotoje formoje, savyje sukaupia gydomąsias ir teigiamas šio unikalaus produkto potencijas. Ne veltui sanskrito žodis „ghritam“ kilęs iš žodžio „palaima“ ir „blizgesys“.

Lydyto Ghi sviesto savybės ir naudojimas

Pirmiausiai reiktų paminėti tris lydyto ghi sviesto ypatybes:

• produkte nėra laktozės, todėl jį gali vartoti žmonės, kurie negali suvirškinti šio angliavandenio;
• riebalų rūgštys lydyto sviesto sudėtyje turi trumpą cheminę grandinę, todėl yra geriau įsisavinamos organizmo;
• baltyminis kazeinas lydymo procese pašalinamas, todėl ghi nebėra toks pavojingas žmonėms, kenčiantiems nuo padidėjusio cholesterino kiekio.

Poveikis tridošai. Iš ajurvedinės pusės lydytas ghi sviestas (ghrita) daro teigiamą poveikį visoms trims došoms. Vartojant saikingais kiekiais, jis, savo aukšto aliejingumo dėka, balansuoja sausą ir grubią Vatą, uždega virškinimo ugnį (Agni), tuo pačiu nedidindamas Pita došos. Be to, jis yra viena geriausių priemonių, kuri mažina uždegimus, saugo gleivines ir padeda šalinti tokius paplitusius Pita tipo sutrikimus kaip skrandžio opa ir kolitas, savo šaltos ir aliejingos prigimties dėka. Nežymiai didindamas Kaphą, ghi sviestas, kita vertus, iš visų aliejų šią došą veikia labiausiai teigiamai.

Poveikis virškinimo sistemai. Stiprina visas Agni rūšis, aktyvina visus virškinimo procesus, tuo pačiu ramindamas Pitą. Ypatingai teigiamą poveikį lydytas sviestas daro virškinimo ugniai plonajame žarnyne (Džatara-agni) ir kepenyse (Bhuta-agni) ir, to pasekoje, greitina visus procesus, susijusius su maisto transformavimu. Stiprindamas Odžą (subtilią visų organizmo audinių esmę), lydytas sviestas maitina ir Tedžą (proto ugnį), tuo pačiu stiprindamas intelekto bei suvokimo ugnį (Medha-agni). Vienas ar du arbatiniai šaukšteliai lydyto ghi sviesto, suvalgyti ryte tuščiu skrandžiu užgeriant karštu vandeniu, suaktyvina žarnyno darbą.

Poveikis audiniams. Lydytas ghi sviestas, priešingai nei augalinės kilmės vaistiniai aliejai, teigiamai veikia visus septynis organizmo audinius, gerindamas jų subtilią energiją (odžą). Jis maitina kaulų ir nervų audinius (madha-dhatu), o taip pat ir galvos smegenis. Atstato subtilų reprodukcinį audinį (šukra-dhatu). Du valgomieji šaukštai ghi, ištirpinti šiltame piene ir suvartoti prieš miegą, ramina nervinę sistemą ir gerina miego kokybę.

Odžaso stiprinimas. Odžas, kaip subtilus visų organizmo audinių produktas, palaiko viso organizmo atsparumą ir gyvybines jėgas. Lydytą ghi sviestą, ypatingai sumaišytą su gydomaisiais augalais ar žolelėmis, skiria nėštumo metu, gimdos stiprinimo ir vaisiaus maitinimo tikslu. Dėka to, kad geltonas, kvepiantis kaip kepti ryžiai ir turintis lengvą medaus skonį, ghi sviestas savo struktūra yra panašus į Odžą, jis gerina natūralų imunitetą ir naudojamas profilaktikai bei gydymui visų degeneratyvių susirgimų, susijusių su Odžaso atsargų organizme išsekimu. Tame tarpe ir tokių sunkių ligų, kaip AIDS.

Ghi - ajurvedinis tonikas ir atjauninimo (rasajana) priemonė. Dėka savo vertingų savybių, lydytas karvės pienas yra puiki jauninanti ir tonizuojanti priemonė (rasajana) protui, smegenims ir nervų sistemai. Jis aktyvuoja audinių regeneracijos procesus, darydamas švelnų minkštinantį (snecha) ir gydantį (ropana) poveikį, sutepdamas ir greitindamas visus metabolizmo procesus audiniuose, dėka savo aliejingumo (snigdha), sunkumo (guru) ir minkštumo (mridu).

Lydytas ghi sviestas - gydomųjų priemonių laidininkas. Dar viena unikali lydyto sviesto savybė, kurios dėka jis Ajurvedoje plačiai naudojamas, – tai geras ghi sugebėjimas išnešioti (transportuoti) maistingas ir gydomąsias medžiagas po visas ląsteles, audinius ir vidaus organus. Būtent todėl lydytą karvės sviestą galime sutikti daugelio ajurvedinių preparatų sudėtyje.

Lydytas karvės sviestas (ghi) - nepakeičiama, organizmą valanti, priemonė. Kaip žinia, toksinai ir šlakai (ama) turi riebaluose tirpstančias savybes, todėl ghi yra viena geriausių priemonių įvairių kenksmingų medžiagų bei nesuvirškintų maisto likučių tirpdymui bei pašalinimui iš organizmo per virškinamąjį traktą, organizmą valančios procedūros (Pančakarmos) metu.

Lydytas ghi sviestas - geriausia priemonė masažui. Ghi gryname pavidale, o taip pat įvairios gydomosios sudėtys jo pagrindu, plačiai naudojama Ajurvedoje atliekant gydomuosius masažus, kurie padeda spręsti tokias problemas kaip artrozė, stresai, nemiga, paralyžiai ir daugelį kitų. Savimasažas (abhjanga) tiek galvos, tiek viso kūno, naudojant lydytą sviestą, užtikrina gilų organizmo aliejavimą ir lėtina natūralius senėjimo procesus. Žinoma, kad 60% to, ką mes tepame ant odos, įsisiurbia į mūsų organizmą, t.y. mes tiesiogine prasme „valgome“ tą priemonę, kurią naudojame masažo metu.

Lydytas ghi sviestas - geriausia priemonė regėjimui. Ghi naudingas akims ir naudojamas plačiam spektrui akių ligų gydyti, tame tarpe tokių, kaip glaukoma. Kasdien įlašinti po kelis lašus šilto ghi į kiekvieną akį prieš miegą galima profilaktiniu jų nuraminimo, stiprinimo ir regėjimo gerinimo tikslu. Taip pat galima lašinti ir į nosį kaip aliejų nosiai.

Lydytas ghi sviestas psichinių ir neurologinių sutrikimų gydyme. Senas lydytas sviestas, išlaikytas ne mažiau vienerių metų, – viena geriausių ajurvedinių rasajanos priemonių, kuri subalansuoja kūną ir protą bei padeda gydyti nerimą, depresiją, silpnaprotystę, beprotystę, epilepsiją ir kitus psichinius sutrikimus. Nežiūrint į tai, kad toks išlaikytas ghi turi kartesnį skonį, toks sviestas padeda atblokuoti subtilius proto kanalus.

Lydytas ghi sviestas burnos ertmės profilaktikai ir gydymui. Ši sviesto rūšis tinkama atlikti ypatingai ajurvedinei procedūrai, vadinamai „ganduša“ arba, kitaip tariant, burnos skalavimui aliejumi, kuris stiprina dantis, daro dantenas stipriomis ir sveikomis, mažina jų kraujavimą.

Lydytas ghi sviestas kulinarijoje. Ajurveda rekomenduoja šią sviesto rūšį įtraukti į kasdienę savo mitybą. Ji puikiai tinka gaminti karštus patiekalus, o ypatingai kepimui, kadangi, priešingai nuo kitų sviesto rūšių ar aliejų, ghi nepridega, neišskiria kancerogenų, nedidina cholesterolio lygio ir gerina teigiamas maisto savybes, o tuo pačiu, jis yra nuostabaus skonio ir kvapo. Geriausiu laiku ghi sviesto valgymui yra intervalas tarp 10:00 ir 15:00 – būtent šiuo periodu Ghi saulės energija yra įsisavinama geriausiai.

Lydytas ghi sviestas kosmetologijoje. Ghi dažnai įeina į ajurvedinės kosmetikos sudėtį, kadangi jis efektyviai valo, giliai išvalo ir maitina odą, o taip pat naudojamas gydant odos susirgimus. Spartindamas visus metabolizmo procesus, lydytas sviestas lėtina senėjimo procesus, suteikia odai elastingumo ir stangrumo. Pamėginkite jį panaudoti kaip aliejų voniai: tam sumaišykite 2 valgomuosius šaukštus ghi sviesto su keliais lašais eterinio aliejaus ir ištirpinkite jį karštame vandenyje. Be to, ghi sviestą galima naudoti kaip natūralų drėkinantį kremą veidui, tinkantį tiek sausai, tiek riebiai odai, jis taip pat lygina raukšles ir jaunina odą. Plaukų kaukės, kuriose pagrindą sudaro ghi, pagyvina plonus, silpnus, skilinėjančius ir lūžinėjančius plaukus. Sviestas idealiai drėkina lūpas ir gelbėja jas nuo vėjo. Naudojant ghi kojoms, jis suteikia pėdos odai minkštumą ir lygumą.

Ypatingai Ajurvedoje vertinamas lydytas ghi sviestas, išlaikytas ne mažiau nei 10 metų. Priešingai nei paprastas sviestas, jis gali būti laikomas ne šaldytuve ir, kuo ilgiau laikomas, tuo daugiau gydomųjų savybių jis įgauna. Yra žinoma, kad ghi sviestas, yra laikomas ir iki 100 metų.

Dėmesio! Esant aukštam cholesterolio kiekiui, nutukimui, svorio pertekliui, padidėjusiam rūgštingumui, dispepsijai, karštligei, o taip pat bet kokiems Kapha tipo sutrikimams ir dideliam organizmo užterštumui, lydytą ghi sviestą reikėtų naudoti atsargiai ir tik pasitarus su ajurvedos specialistu.

Lydyto ghi sviesto, pagaminto rankomis, paslaptis

Pamėginkime kelioms sekundėms nusikelti į praeitį, į Senovės Indiją ar į savo promočiutės virtuvę, ir įsivaizduoti, ką reikėjo padaryti, norint išgauti nedidelę tokio super vertingo produkto, kaip lydytas ghi sviestas, dozę. Pirmiausiai buvo būtina pamelžti karvę. Ne anksčiau kaip po paros, kai pienas nusistovės, reikia nuimti jo viršutinį riebalų sluoksnį. Praėjus dar kelioms dienoms, kai reikalingas grietinėlės kiekis bus surinktas (preliminariai 1 litrui ghi pagaminti, reikėtų apie 30 litrų karvės pieno), ir jos natūraliu būdu surūgs iki tiršto jogurto, iš gauto rauginto pieno produkto, galima pradėti rankomis „mušti“ ir „plakti“ sviestą. Tam, kad gautume auksinį, permatomą skystį, vadinamą lydytu ghi sviestu, gautą, supresuotą sviestą reikia įkaitinti ir daug kartų perkošti, kad pašalintume visas priemaišas bei drėgmės likučius. Šis kruopštus ir daug darbo reikalaujantis procesas užimdavo apie 3-4 dienas, tad šiandien galėtų būti prilygintas nedideliam žygdarbiui, ypatingai, jei turėtume omenyje, kad lydytas sviestas, tiek Indijoje, tiek ir Lietuvoje, visada buvo kasdienio mitybos raciono dalimi.

Šiandien lydyto sviesto galima įsigyti bet kurioje maisto prekių parduotuvėje, todėl tik nedaugelis yra susipažinę su jo gaminimo subtilybėmis. Tačiau, iš Ajurvedos pozicijų, lydyto sviesto vertingas savybes įtakoja ne tik žaliavos kokybė, bet ir jo gaminimo technologija.

Kuo skiriasi kokybiškas rankų darbo lydytas ghi sviestas nuo paprasto pramoninio lydyto sviesto?

  Kokybiškas Ghi sviestas

 

Paprastas lydytas sviestas (ghi), pagamintas pramoniniu būdu

Žaliava

Pats vertingiausias lydytas ghi sviestas išgaunamas iš

šviežio aukštos kokybės pieno, turinčio didelį kiekį riebalų.

Žaliava, iš kurios įprastai gaminamas lydytas sviestas pramoniniu būdu, dažnai yra nuriebalinta, be to gali savyje turėti antibiotikų, hormonų ir kitų preparatų pėdsakų, kurie naudojami karvių pieno kiekiui didinti ir karvių, laikomų ankštomis sąlygomis, aukšto mirtingumo bei susirgimų rodikliams mažinti.
Gamybos technologija

Kokybiško Ghi sviesto gamyba apima keletą fazių:

 1. Pienas nusistovi tam tikrą gana ilgą laiką, grietinėlė surenkama rankomis, dažniausiai per kelis kartus.
  Grietinėlė surauginama, dėl ko joje natūraliu būdu dauginasi vertingos pieno bakterijos, o taip pat išsiskiria ypatinga medžiaga diacetilas, kuris suteikia sviestui ypatingą skonį ir aromatą.
 2. Grietinėlės „mušimas“ (plakimas) ir sviesto presavimas vyksta rankinės sviestamušės pagalba. Kilmingi ajurvedos gydytojai (vaidijos), kurie atstovauja ne pirmą gydytojų kartą, sako, kad būtent rankinis plakimas ritmingais judesiais (pirmyn-atgal) suteikia sviestui unikalias ugningas savybes, kurios aktyvuoja Agni organizme, tuo pačiu nesukeliant Pita došos, ir veikia balansuojančiai bei teigiamai visas kūno sistemas ir organus.
 3. Paskutinėje gamybos stadijoje gautą suplaktą sviestą tirpina ant atviros ugnies storasieniame moliniame ar nerūdijančio plieno inde, o užvirus kaitina ant mažos ugnies iki visiško drėgmės išgaravimo bei likusių priemaišų atsiskyrimo. Laikoma, kad ši technologija leidžia išlaikyti maksimalų gyvybinės energijos (pranos) kiekį galutiniame produkte.

Pramoninės gamybos sąlygomis lydytą sviestą dažniausiai:

 1. Gamina ne iš raugintos grietinėlės, o iš taip vadinamo „sutraukto sviesto“, gauto iš šalutinio produkto gaminant sūrį-pasukas, arba iš saldaus grietinėlės sviesto. Tokiu atveju žaliavos riebalingumas dažniausiai neviršija 70-72%.
 2. Abejais atvejais grietinėlė atskiriama nuo pieno ar pasukų centrifuguojant vakume, išvengiant nusitovėjimo ir rūgimo stadijų.
 3. Žaliavos gamybos procese ji homogenizuojama, pasterizuojama arba ultrapasterizuojama, ko pasekoje užmušamos visos bakterijos, tame tarpe ir naudingos bei tuo pačiu gerokai padidinant produkto laikymo terminą.
 4. Dažnai gaminant sviestą, siekiant pagerinti išvaizdą, skonį ir prailginti galiojimo terminą, į jį deda granuliuotą druską, druskos tirpalą, įvairius dažiklius.
 5. Lydytas sviestas išgaunamas garinant sviestą aukštose, daugiau nei 120 laipsnių temperatūrose.
Laikas ir sezonas
 1. Pačiu vertingiausiu laiku gaminti Ghi sviestą laikomos pirmosios dvi pilnėjančio (augančio) mėnulio savaitės. Laikoma, kad menulis susijęs su motiniška, moteriška energija, padedančia atsiskleisti pačioms geriausioms ir slaptoms karvės pieno savybėms.
 2. Ghi, pagamintas skirtingais sezonais bus skirtingas savo savybėmis ir poveikiu.
 3. Ne mažesnę svarbą turi ir protinė bei emocinė žmogaus, gaminančio Ghi, būsena ir nusiteikimas.
 1. Sezoninių ir kitų laiko ciklų nepaisoma, o technologiniai lydyto sviesto gamybos procesai, pilnai mechanizuoti ir automatizuoti.
Spalva, kvapas, skonio charakteristikos ir naudingų medžiagų kiekis
 1. Išvaizdos ir skoninės pieno, grietinėlės ir, kaip pasekmė, lydyto ghi sviesto charakteristikos, kurį gamina iš jų, gali skirtis priklausomai nuo melžiamų karvių mitybos pokyčių skirtingais sezonais.
 2. Spalva ryški ir aiški nuo švelniai auksinės iki gintarinės, dažniausiai, nevienoda.
 3. Turi turtingą vitaminais ir mineralais sudėtį ir išskiria dideliu gyvybinės energijos (pranos) kiekiu.
 1. Skonis, sudėtis ir išorinės charakteristikos „standartizuotos“, kadangi melžiamos karvės visais sezonais maitinamos vienodu, paruoštu pašaru.
 2. Lydyto sviesto, pagaminto pramoniniu būdu, spalva vienoda, balkšvai-gelsva arba, priešingai, labai ryški, išgauta dažiklių pagalba.
 3. Turi ženkliai mažesnį gyvybinės energijos (pranos) kiekį.