Naujieji metai – tai, tikriausiai, vienintelė šventė, kuri prie vieno stalo surenka skirtingų religijų, tautybių, šalių bei visuomenės sluoksnių žmones. Su šia diena kiekvieną mūsų sieja daugybė šiltų vaikiškų prisiminimų. Ir nesikeičia tai, kad Naujieji Metai suburia prie vieno stalo pačius artimiausius žmones. Štai kodėl svarbu šį šventinį pasisėdėjimą prie stalo praleisti sveikai ir protingai.

Žmogui būdinga kurti tradicijas ir jų laikytis metai iš metų, tačiau, deja, dauguma jų buvo primesta žmonėms ir veda prie susinaikinimo. Štai kodėl svarbu nepriimti visko, o atsirinkti tik patį geriausią arba keisti, tai kas egzistuoja, pagal save. Vienas iš ryškiausių pavyzdžių yra baltoji arba „Olivjė“ mišrainė. Be jos juk Naujieji Metai visai ne Naujieji Metai! Egzistuoja daugybė „Olivjė“ variantų, ne tik vegetariškų, bet net ir žaliavalgiškų. Prie laužo gamtoje galima palepinti save ir svečius ant griliaus keptomis daržovėmis ar daržovėmis ant iešmo. O iš šviežių daržovių nuostabu sukurti neįprastas valgomas eglutes, o prie jų patiekti įvairius padažus. Šią ypatingą dieną galima leisti sau sudėtingus patiekalus, kuriems įprastai nepakanka laiko, tokius kaip žaliavalgiški rolai ar picos, kurios pagal skonį patiks net ir ne vegetarams. O svarbiausia tai, kad suvienijant prie stalo skirtingų mitybos tipų pasekėjus, galima puikiai pademonstruoti, koks skanus ir įvairus yra augalinis maistas, juk mūsų visuomenėje vis dar daug baimių ir stereotipų, susijusių su vegetarizmu.

Na ir žinoma nepamirškite keleto paprastų, tačiau svarbių patarimų, kurie padės išvengti blogų pasekmių net ir po pačių sveikiausių ir šviežiausių vaišių:

 1. Ištempkite šventę per visą dieną, nepalikite pačio skaniausio patiekalo nakčiai, tegul naujametinė naktis bus lengva.
 2. Gerkite daugiau vandens tarp valgymų vietoje užkandžiavimo – tegul jūsų skrandis nors šiek tiek pasiilsi.
 3. Neužsigerkite maisto šaltu vandeniu ar kitais gėrimais, palaukite nors 30 minučių, geriau tegul jūsų patiekalai bus sultingi ir švieži.
 4. Pasivaikščiojimas gryname ore suteiks jums būtiną pertrauką prieš desertą ir pagreitins virškinimą.
 5. Nemaišykite vaisių su kitais patiekalais, geriau pagaminti juos pusryčiams, o mandarinus palikti kaip vakarinį papuošimą.
 6. Nebadaukite gruodžio 31 ir nepraleiskite įprastinių valgymų. Šią dieną ypatingai svarbu, kad turėtumėte pilnaverčius pusryčius ir pietus, bei jei reikia, lengvus užkandžius tarp jų.
 7. Prieš 2-3 dienas iki 31 rekomenduojama padaryti vieną iškrovos dieną. Tai gali būti, pavyzdžiui, daržovių-vaisių diena arba diena be sunkių gyvūninės kilmės produktų ir alkoholio.
 8. Prieš naujametinę naktį išsimiegokite, tačiau nepersimiegokite, nesistenkite išsimiegoti į priekį.
 9. Jeigu patys dalyvaujate vaišių gaminime, derinkite „klasikinius“ naujametinius patiekalus su kažkuo ne visai tradiciniu. Pavyzdžiui, užkandžiais su humusu, gvakamole, lengvais koldūnais ant garų, užkeptomis daržovėmis (vietoje įprastinės mėsos po sūrio-majonezo padažu), uogų želė, vietoje įprastinių tortų su „riebiomis rožytėmis“.
 10. Pabandykite maksimaliai pašalinti majonezą ir jūsų svečiai bus jums dėkingi. Pažvelkite į vaišių gaminimą kūrybiškiau. Pakeiskite įprastines „užmušančias“ mišraines, tokias kaip „Olivjė“, „Mimoza“, ir kitas į sveikesnius variantus, be didžiulio majonezo ir kiaušinių kiekio, labiau daržovines, pavyzdžiui, cezario, kapreze, salotas su avokadu, lobijo, Chuka salotas ir kitas.
 11. Jeigu tai priklauso nuo jūsų, pakvieskite svečius prie naujametinio stalo anksčiau nei įprasta. Pavyzdžiui 8-9 vakaro vietoje 10-11.
 12. Nesėskite prie naujametinio stalo alkani, nes kitaip jūs jau nuo jo nepakilsite. Pusvalandį prieš vaišes išgerkite 0,5-1 stiklinę vandens.
 13. Pripildykite savo lėkštę užkandžiais tik 1 kartą, jūs žinote kiek maisto gali tilpti į jūsų skrandį per vieną valgymą (2 kumščiai tikriausiai yra jūsų riba). Nesidėkite užkandžių procese, juk vėliau jūsų dar laukia karšti patiekalai ir galbūt desertas!
 14. Nevalgykite daug duonos, bulvių ir kitų krakmolingų patiekalų. Jeigu visiškai negalite be duonos, apsiribokite viena riekele.
 15. Neužgulkite marinuotų ir rūkytų patiekalų. Paragaukite ir apsiribokite tuo.
 16. Pasistatykite šalia stiklinę paprasto vandens ir periodiškai atsigerkite mažais gurkšneliais.
 17. Alkoholis. Be to, kad tai labiausiai kalorijų prasme energetiškai turtinga vaišių stalo sudėtinė dalis, jis taip pat stipriai sužadina apetitą, t.y. padeda persivalgymui ir suduoda gniuždantį smūgį kepenims. Jeigu negalite be jo visiškai, tai bent negerkite daug! Nemaišykite skirtingų gėrimų tarpusavyje!
 18. Neužkandžiaukite vaisiais! Visiškai nevalgykite vaisių naujametinę naktį, jeigu tik tai ne jūsų vienintelis maistas. Kitaip jus pradės pūsti tiesiog vietoje.
 19. Jeigu galite, atsisakykite deserto ir saldumynų ir apsiribokite tik gabaliuku „paragauti“.

Sutikite sausio 1-ąją geroje formoje! Puikių Naujųjų Metų! ОМ!