Galvos skausmai yra išties ganėtinai sudėtingas reiškinys. Ajurvedoje daug kalbama apie etiologinius galvos skausmų veiksnius ir apie jų įvairias apraiškas.

Galvos skausmai gali būti ir Vata, ir Pita, ir Kapha tipo. Vata tipo konstitucijos žmonėms nerimas, baimė, nervingumas, įvairūs stresai, vidurių užkietėjimas, per didelis fizinis aktyvumas ir t.t. gali padidinti Vata došą, išprovokuojant jos išplitimą už storosios žarnos ribų į kaulų, raumenų ar nervų isistemas ir iššaukti galvos skausmus. Padidintos Vata došos nulemtas galvos skausmas, kaip taisyklė, lokalizuojasi daugiausiai pakaušio srityje ar kairėje pusėje.

Pita kūno konstitucijos individų galvos skausmas gali kilti dėl padidinto seilių ir skrandžio sulčių rūgštingumo, rūgščių nevirškinimo, Pita došos pertekliaus storąjame ir plonąjame žarnynuose, perkaitimo, o taip pat didelio kiekio maisto, suerzinančio Pita, vartojimo. Šis galvos skausmas didžiąja dalimi bazuojasi viršugalvio ir smilkinių srityse.

Dėl neteisingos mitybos, privedančios prie Kapha padidėjimo, jos pagausėja skrandyje, ko pasekoje Kapha perteklius gali papulti į kraujotakos sistemą ir susikaupti nosiaryklės kanaluose, iššaukdamas Kapha tipo galvos skausmus, Tokie skausmai, kaip taisyklė, lokalizuojasi kaktos ir nosies srityse.

Be to, galvos skausmus gali būti nulemti ausų ir akių ligos, nemiga, alergija maistui, peršalimas, kaklo pertempimas, ilgas buvimas nepatogioje padėtyje, pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu. Net dviejų pagalvių naudojimas lovoje vietoj vienos, gali tapti galvos skausmo priežastimi.

Todėl galvos skausmo priežastys, ypatingai skirtingos. Kaip jau minėta, Ajurvedoje gydymo būdas nulemiamas kiekvienos konkrečios situacijos specifikos. Todėl, kad sėkmingai gydyti galvos skausmą, jums reikia kiek galima daugiau išsiaiškinti jo priežastį.

Pagal Vasant Lado knygą „Naminės Ajurvedos priemonės“