Porcijos: 2

Paruošimo laikas: 5 min.

Gaminimo laikas: 0 min.

Stilius: vakarietiškas

Paruošimas: neapdorotas (raw), koktelis, tyrė

Metų laikas: vasara

Proga: detoksikavimas

Sudedamosios dalys:

1 valgomasis šaukštas smulkiai pjaustytų baziliko lapų (Vata ramina, Pitta sunkina, Kapha ramina)

2 stiklinės arbūzo minkštimo (Vata sunkina, Pitta ramina, Kapha ramina) 

ŠIO SVEIKO RECEPTO PARUOŠIMAS:

Bazilikus ir arbūzus sutrinkite trintuvu ir patiekite atšaldytus. Naudokite visas sėklas, jei jūsų smulkintuvas pakankamai galingas, kad jas sumaltų (arbūzo sėklos yra valgomos). Arba galite sėklas po sumaišymo pertrinti.

Kaip šis ajurvedinis receptas gerina savijautą?

Ajurvedinė apžvalga

Arbūzas kviečia ir vaikus, ir suaugusiuosius vasaros dieną atsitraukti nuo karščio ir pasimėgauti gaiviu skanėstu. Pilnas skanių sulčių arbūzas vėsina organizmą ir atkuria perkaitusio kraujo pusiausvyrą.

Birželio pabaiga ir liepos pradžia - puikus metas mėgautis arbūzais. Jo saldumas atstato karščio sukeltą nuovargį. Jo šaltumas ir betakarotinas ramina kepenis, mažina nusivylimą. Vasarą širdis plaka greičiau, kad reguliuotų kūno temperatūrą - kinų medicinoje šis poveikis vadinamas širdies karščiu. Arbūzų raminamasis poveikis dvasiai mažina neramumą ir impulsyvumą, atsirandantį dėl per didelio širdies karščio.

Šiek tiek baziliko kartumo paradoksaliai išryškina arbūzo saldumą. Žemiškas baziliko aromatas sustiprina subtilų arbūzo, kuris vis dėlto yra moliūgas, skonį. Baziliko aštrumas prideda pikantiškumo ir suteikia jaudinančio skonio.

Mažina vandens svorį, odos paburkimą ir patinimą

Karštomis ir drėgnomis dienomis galite jaustis papilkėję ir patinę, ypač jei jūsų limfinė sistema perpildyta. Nuo karščio patinsta net kulkšnys. Tie, kurie kenčia nuo paburkimo ir vandens susilaikymo, džiaugsis, kad arbūzo diuretinės savybės sausina kraują (dėl kalio) ir mažina vasaros patinimus. Iš organizmo pašalindamas papildomus skysčius, arbūzas suteikia lengvumo ir gaivumo pojūtį.

Šio šventinio vaisiaus sausumas ir mažas kalorijų kiekis idealiai tinka norintiems numesti svorio. Arbūzas taip pat turi stebėtiną gebėjimą mažinti atsparumą insulinui.

Pastaba: vasaros patinimas kinų medicinoje vadinamas drėgnuoju karščiu. Ajurvedoje drėgna šiluma apibūdinama kaip karšta, rūgšti, plintanti ir skysta Pitta.

Išvalykite šlapimo takus

Kuo daugiau prakaituojate, tuo mažiau šlapinatės. Vasaros karščio metu padidėja šlapimo takų infekcijų ir šlapimo pūslės akmenų rizika. Kai daugiau prakaituojate, šlapimas tirštėja ir tampa tamsiai geltonas. Per ilgai užsilaikęs šlapimo pūslėje šlapimas tampa drumstas. Purvinas ir dažnai rūgštaus kvapo šlapimas dirgina šlapimo pūslę ir šlapimo takus. Sutirštintas šlapimas taip pat lengviau formuoja akmenis.

Arbūzas plauna ir valo šlapimo takus, nes veikia diuretiškai. Jo vėsinančios savybės mažina uždegimą. Atkreipkite dėmesį į šlapimo spalvą ir kiekį. Pastebėję, kad jis vėl tapo šviesiai geltonos spalvos ir gausesnis, žinosite, kad šią vasarą sumažinote šlapimo takų infekcijos riziką.

Valydami šlapimo takus arbūzu būtinai gerkite daug vandens. Nors išsvajotas arbūzo gabalėlis gali būti viliojantis būdas sumažinti dehidrataciją, dėl diuretinio poveikio arbūzo sultingumas troškulį numalšina tik laikinai. Sauso Vata tipo žmonės turėtų atsargiai vartoti arbūzą ir būti atsargūs, kad atstatytų elektrolitų nuostolius.

* KODĖL VERTA LAIKYTIS AJURVEDINĖS DIETOS?

Valgydami pagal ajurvedinę mitybą jausitės sotūs ir energingi. Ajurvedinė dieta yra pritaikyta individualiam jūsų kūno tipui ir konkrečiam disbalansui, su kuriuo susiduriate bet kuriuo metu. Ajurveda parodo, kokie yra jūsų konkretaus kūno tipo poreikiai ir kam turėtų būti teikiama pirmenybė jūsų ajurvediniame valgiaraštyje. Stebėkite, kaip valgote mažiau, bet jaučiatės sotesni, nes tai, ką valgote, jus tikrai maitina. Kadangi Ajurveda tiki, kad visos ligos prasideda virškinamajame trakte, maistas yra pirmasis jūsų vaistas. Valgydami sveiką, idealiai jūsų organizmui tinkantį maistą, palaikysite optimalią savo organizmo sveikatą.

* Šiame recepte pateikti teiginiai nėra oficialiai patvirtinti kompetetingų institucijų. Šioje svetainėje pateikta informacija ir produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti, išgydyti ar užkirsti kelią bet kokiai ligai.